Spanja me qëndrim të njëjtë, i konfirmon Serbisë mos-njohjen e Kosovës

Ministrja e Jashtme e Spanjës, Aranca Gonzalez  ka thënë se Spanja ka thënë se Spanja e mbështet vazhdimin e dialogut Kosovë –Serbi.

“Ne duhet ta mbështesim edhe më vendosmërisht atë dialog si një mënyrë për një zgjidhje paqësore të çështjes së Kosovës”, tha ministri spanjoll.

Por, ajo ka thkesuar se Spanja qëndron në parimin për mos-njohje të Kosovës.

“Spanja i përmbahet parimit të mosnjohjes së Kosovës. Ne e kemi mbrojtur atë pozicion deri më tani, ne po e bëjmë sot dhe do të vazhdojmë edhe në të ardhmen”, tha ministrja në një konferencë të përbashkët shtypi me homologon e serb Nikola Selakoviq./Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!