Alma Lama me një këshillë publike për Donika Gërvallën

Tutje Lama i thotë Gërvallës se në politikën e Jashtme nuk thuhen të gjitha të metat e vendit tënd sepse ka kush e bën këtë duke i përmendur Serbinë dhe Rusinë.

“Gjykata Speciale nuk eshte pune e jotja. Kur shteti yt do te sulmohet per kete, duhet ta mbrosh, duke thene se Kosova ka treguar gadishmeri per denimin e krimeve te luftes duke e themeluar kete Gjykate, jo duke fajesuar ata qe e miratuan. Ketu duhet te distancohesh nga qendrimi i Levizjes Vetevendosje qe mendon se themelimi i saj ishte gabim. Kosova duhet te pastrohet nga akuzat”.

Postimi i plotë:

Nje keshille publike per ministren e jashtme te Kosoves

Duke vazhduar te besoj fuqishem se askush nuk meriton te lincohet, pra as ju po ju them:

Edhe pse nuk mund te evitohet plotesisht, ministrat e jashtem nuk merren me politike te brendshme, prandaj mos u perziej.Vleresoje postin qe te eshte dhene per ta perfaqesuar Kosoven ne arenen nderkombetare, per te bere avokaten e saj, jo per ta sulmuar per krim e korrupsion.

Ne politiken e jashtme nuk thuhen te gjitha te metat per vendin tend sepse ka kush t’i thote; ate e bejne kundershtaret e ne rastin e Kosoves armiqte shume te ashper e te fuqishem si Serbia e Rusia.

Nese i thua, ua ke mbyllur gojen te gjithe ambasadoreve te tu, i ke vene me shpatulla pas murit perballe kundershtareve.

Deri tani nuk e ke kuptuar kete rol, shpresojme te permiresohesh.Gjykata Speciale nuk eshte pune e jotja. Kur shteti yt do te sulmohet per kete, duhet ta mbrosh, duke thene se Kosova ka treguar gadishmeri per denimin e krimeve te luftes duke e themeluar kete Gjykate, jo duke fajesuar ata qe e miratuan.

Ketu duhet te distancohesh nga qendrimi i Levizjes Vetevendosje qe mendon se themelimi i saj ishte gabim. Kosova duhet te pastrohet nga akuzat.Gjykata Speciale tashme ka marre rrugen e saj dhe te gjitheve neve na mbetet te shohim a do te vertetohen akuzat e renda ndaj te arrestuarve.

Edhe nese vertetohen, pergjegjesia eshte individuale dhe jo e UCK-se qe ishte nje formacion ushtarak qe luftoi per liri, qe doli nga gjiri i nje populli te pushtuar e persekutuar per me shume se nje shekull nga Serbia.Nie minister i jashtem nuk duhet te shohe vetem bardhe e zi, por te gjitha ngjyrat. E nje kryediplomat, ka per detyre qe t’i beje vendet e tjera te shohin ngjyrat me te bukura te vendit te tij.

Kaq per kete teme.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!