Vuçiq: Kishte shumë çështje me të cilat nuk jemi pajtuar, tema kryesore ishte ndryshimi i kufijve

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi se përfundimi është se i gjithë rajoni është në rrugën evropiane dhe se ata do të punojnë së bashku, raportojnë mediat serbe, transmeton Rahoveci INFO.

– Sa i përket Serbisë, ne kemi pranuar përfundimet e propozuara. Ajo që është më e rëndësishmja për ju dhe për të cilën ekziston një konsensus është se i gjithë rajoni është në rrugën evropiane. Ne gjithashtu mbështetëm synimet për të hapur një datë për negociata … Kishte shumë gjëra për të cilat nuk ranë dakord dhe një nga çështjet kryesore është çështja e ndryshimit të kufijve. KB është i vetmi organ në botë për të cilin mund të biem dakord dhe ne jemi të kënaqur me pjesën tjetër të tekstit. Të tjerët kërkuan shumë më tepër. Ne patëm një takim të mirë dhe të mirë me shumë përgjigje, por tashmë jemi mësuar me këtë”, tha ai para gazetarëve.

Ne nuk ramë dakord për çështjen e ndryshimit të kufijve. Serbia është në favor të parimit të pandryshueshmërisë së kufijve, por disa prej tyre u kujtuan në vitin 2021 se kufijtë nuk duhet të ndryshohen. Serbia kërkon që ky parim të zbatohet gjithmonë në përputhje me statutet e KB. Pra, nuk mund t’i ndryshoni kufijtë as në vitin 2008, kur Kosova shpalli pavarësinë. Ju nuk mund të interpretoni kufijtë ashtu si dëshironi ose siç dëshiron një pjesë. Ne qëndrojmë për respektimin parimor të të gjitha parimeve të KB”, shtoi ai. Vuçiq.

Lideri serb gjithashtu komentoi mbi sulmet ndaj Serbisë:

“Gjaferoviq tha diçka sepse Serbia dhe Kroacia janë fajtore për gjithçka. Ai kërkoi që Beogradi të mos nënshkruajë marrëveshjen e kufirit me Sarajevën, dhe Serbia nuk e nënshkroi atë sepse ne ramë dakord për një gjë, dhe pastaj ata kërkuan diçka krejt tjetër”, theksoi ai.

Vuçiq shton se është gati për takimin e ardhshëm në Beograd, në maj-qershor, dhe nëse kjo do të ndodhë mbetet të shihet. /Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!