​Abazi pyet Gërvallen se a do të bëhet rishikimi i prezencës së Kosovës në shtetet e botës

Për çka ministrja Gërvalla-Schwarz tha se shkak i kostove financiare duhet të bëhet kujdes se ku i vendosin më shumë dhe ku nuk i vendosin ambasadat e konsullatat.

“Ligji për shërbimin e jashtëm do të vë në pikëpyetje të gjitha, ambasadat e konsullatat, prezencën e mos prezencën e Kosovë në botë. Duke marrë parasysh edhe koston financiare për shtetin e Kosovës duhet të jemi të kujdesshëm ku i vendosim dhe më shumë se ku nuk i vendosim ambasadat e konsullatat. Së shpejti do të dalim me propozim publik, listë të qartë që do ta paraqesim për diskutim para jush dhe në Kuvend, se ku janë prioritetet për vendosjen e ambasadave tona. Natyrisht që disa prej ambasadave nuk diskutohen”, ka thënë Gërvalla para Komisionit për Punë të Jashtme.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!