Haradinaj: Qershori i Lirisë, motivim që të punojmë sa më shumë për Atdheun dhe Shtetin

Ai tha se ata ishin luftëtarët më të zot që ka njohur gjatë përpjekjeve për liri.

“Ata ishin luftëtarët më të zot që njoha gjatë përpjekjeve tona për liri e çlirim! Nga Burimi që priu kreshnikët e pamposhtur në qindra aksione e beteja dhe Shpendi që theu kufirin me dhjetëra herë për të sjellur armët e lirisë, u ndamë para njëzetedy viteve. Kujtuam sot po ashtu, rënien heroike të Jeton Dedushaj, sypatremburit nga Malësia e Madhe dhe Enver Dobraj nga Carrabregu, me pushkën e të cilit u shënuan shumë aksione e beteja të UÇK-së”.

Haradinaj sot me rasitn e përvjetorit të të rënëve me 5, 6 dhe 7 qershor të vitit 1999, vizitoi edhe familjet e Heronjve Malaj e Mustafaj, e gjithashtu kujtoi edhe bashkëluftëtarin Zeqir Nimonaj që u nda nga jeta dy vjet më parë.

“Vdekja i ndoqi pas në çdo hap, por ata gjetën përjetësinë, në vigjilje të çlirimit të vendit dhe fitores së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kujtuam me mall, bashkëluftëtarin tonë, Zeqir Nimonaj, njeri i dashur dhe shpirtmadh, në dyvjetorin e ndarjes nga jeta. Shumë kujtime, shumë dhembje e edhe më shumë krenari, në Qershorin e Lirisë, motivim që të punojmë sa më shumë për Atdheun dhe Shtetin. E lavdia e përjetshme ju takon Dëshmorëve!”, shkroi Haradinaj.  /Rahoveci INFO/

error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker