Takimi Kurti-Vuçiq, Ymeri: S’ishte dialog, por shpalosje e ideve

Drejtorit i Institutit për Politika Sociale “Musine Kokalari”, Ymeri, në një prononcim për Ekonomia Online, tha se nëse qëndrimet e palës kosovare dhe asaj serbe mbetën të njëjta, gjasat për arritje të një marrëveshje janë minimale.

“Gjykuar nga deklarimet e Kurtit dhe të Vuçiqit shihet që janë t’u fol për dy gjëra të ndryshme, rrjedhimisht kjo nënkupton që takimi i djeshëm, nuk ka qenë fare dialog po ka qenë një lloj shpalosje ideve, qëllime, qëndrimeve të secilës palë. Nëse këto qëndrime mbetën të pa ndryshuara nga dy palët, nuk shoh mundësi të përafrimit të tyre. Natyrisht, që unë mendoj se këto kanë me u ndryshua dhe kemi me ardhur në një dialog të vendosur në binar të caktuar, ajo që unë po e kuptoj që po tenton ta bëjë kryeministri Kurti me dialogun është që ta raviezoj një lloj formati tjetër të dialogut, do me thënë temat të cilat diskutohen dhe synimet që dialogu duhet t’i ketë sipas perspektives të Kosovës në përgjithësi”.

Tutje, Ai tha se duhet të riformatizohet dialogu dhe kërkesat e Kosovës të jenë në koordinim me faktorin ndërkombëtarë.

“Tash asnjë prej njerëzve në Kosovë nuk mund të thotë se këto janë qëndrime të dëmshme ose të padobishme për Kosovën, mirëpo unë mendoj duhet të diskutohet mundësia e riformatizimit të dialogut dhe nëse idetë e tilla do mund të jenë të pranueshme, për Serbinë jo se jo, por as për ndërmjetësuesin ndërkombëtar, dhe për mu kjo është pikëpyetja kryesore, se këto qëndrime të kryeministrit tonë janë të diskutuara më parë me partnerët e miqtë tanë apo janë të shtruara në tavolinë krye në veti nga Kosova. Jo që Kosova nuk e ka të drejtë të bëjë një gjë të tillë. Jo që unë nuk kam dëshirë që kryeministri të bëjë një gjë të tillë, po mendoj se efekti i tyre do të jetë jashtëzakonisht i vogël”.

error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker