Petkoviq: Asociacion ose po ju pyes çka është Prishtina ku nuk ka më serbë?

Ai tha për Tanjug se në samitin në Antalia, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani nisi me provokime, të cilat, siç tha ai, ishin “një mënyrë që e tregoi kohët e fundit edhe Albin Kurti”, e cila, sipas tij ishte një karakteristikë e politikanëve të Prishtinës që të përpiqen të arrijnë diçka që nuk do ta marrin përmes incidenteve dhe provokimeve, dhe kjo është njohja “, transmeto Klani.

Petkoviq deklaroi se Prishtina nuk kujdeset për dialogun, sepse “nëse ata do të bënin, ata nuk do të silleshin ashtu dhe shtoi se kanë kaluar 2,980 ditë që nuk është formuar Asociacioni, e cila është vetëm “zemra e Marrëveshjes së Brukselit” me idenë të bashkimit të dhjetë komunave me shumicë serbe. komuniteti në mënyrë që ata të mund të ushtrojnë të drejtat e tyre kolektive.

“Kur Albin Kurti thotë se një Asociacion monoetnik është i pamundur, më lejoni t’ju pyes. Çfarë është Prishtina sot ku nuk ka më serbë? Çfarë është Suhareka, a ka ndonjë serb atje? Epo, jo!”, shtoi ai.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!