Krasniqi: Qeveria Kurti po e pranon Asociacionin

Tutje, Krasniqi thotë se çdo hapje dhe çdo marrëveshje bashkëpunimi qoftë tregtie të lirë në rajon pa ndërtimin e një barazie mes atyre që janë ekonomikisht më të fort dhe atyre që janë ekonomikisht më të dobët, prapë do të prodhonte kriza dhe thellim të pabarazisë.

“Kjo i bije se ne jemi që të hapen tregjet edhe bashkëpunimi rajonal, sepse është e vetmja mënyrë që të zhvillohemi sepse është e vetmja mënyrë që si rajon të zhvillohemi sepse si shtete individuale është e pamundur të krahasohemi me fuqitë ekonomike botërore. Por, kjo duhet ta ketë për bazë barazinë, përndryshe do të bëhet një marrëveshje që u konvenon vetëm atyre që kanë fuqi të madhe ekonomike që në këtë rast është Serbia”, është shprehur Krasniqi.

Krasniqi thotë se në nismën “Open Ballkan” nuk ka barazi, e cila nismë sipas tij, mund të tingëllojë në frymën e një bashkëpunimi rajonal, por nuk është duke u ndërtuar mbi bazën e një njohje të një subjektiviteti të secilit dhe të një barazie që i mbron vendet më të pazhvilluara ekonomikisht.

“Kosova në këtë aspekt është e çakorduar dhe pa një projekt të tillë që në një mënyrë përfundimtare do t’i zgjidhte krizat e Ballkanit. Kosova çfarë po bënë është që publikisht po i refuzon nismat e tilla, siç ia bëri “Open Ballkan”, por në anën tjetër me veprimet e saj vazhdimisht po merr veprime që janë në linjën e njëjtë me “Open Ballkan”, siç është veprimi që qytetarët e Malit të Zi dhe të Serbisë mund të qëndrojnë në Kosovë pa viza për 3 muaj dhe në të njëjtën kohë është ky vendimi për heqjen e taksës ndaj produkteve ndërtimore që vijnë prej Serbisë”, është shprehur Krasniqi.

Ai, po ashtu ka kritikuar edhe veprimet e Qeverisë së Kosovës ku tha se kjo qeveri po del me veprime gati absurde e deri diku edhe populiste e të forta kundër Serbisë, por në anën tjetër po e pranon asociacionin e komunave me shumicë serbe.

“Kosova del me veprime gati edhe absurde e deri diku edhe populiste e të forta kundër Serbisë, por në anën tjetër merr veprime si përshembull pranimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe, heqja e kësaj takse, mosvendosja e reciprocitetit dhe së fundi edhe këto propozimet për SEFTA të cilat janë të gjitha në kuadër të një bashkëpunimi rajonal që nuk e ka si parakusht barazinë”./Klankosova.tv.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!