Deputeti i VV-së “çon në qiell” qeverinë Kurti: Reforma në sistemin e drejtësisë po jetësohet

Gjatë seancës plenare ku po debatohet për punën e Qeverisë në tremujorin e parë, Rrustemi tha se reforma në sistemin e drejtësisë po jetësohet.

“Shteti i së drejtës dhe sundimi i ligjit janë domosdoshmëri për këtë vend. Ato po kthehen në prioritet të palëkundur të kësaj qeverie. Reforma në sistemin e drejtësisë ka qenë zotim që po jetësohet. Arritja e një sistemi të drejtësisë me integritet të paanshëm dhe profesional është objektivi ynë që po merr formë dita ditës”, tha Rrustemi.

Sipas tij, nën Qeverinë Kurti, zhvillimi ekonomik dhe progresi shoqëror po ia zënë vendin dëshpërimit kolektiv nga ish-qeveritë e kaluara.

“I garantojmë qytetarëve se zotimet tona për të bërë ndryshimin do të marrin trajtë përfundimtare. Kosova po merr fuqishëm në një shtet të së drejtës, i munguar dhe dëshiruar me ngulm nga qytetarët. Zhvillimi ekonomik dhe progresi shoqëror po ia zënë vendonin dëshpërimit kolektiv nga qeveritë e shkuara”, tha Rrustemi.

Krahas punës së qeverisë, Rrustemi tha se edhe mazhoranca i ka dhënë kuptim mbikëqyrjes parlamentare, duke i thënë fund paligjshmërisë dhe performancës së dobët.

“Si Kuvend i Republikës, po japim kuptim mbikëqyrjes parlamentare duke i dhënë fund paligjshmërisë, performancës së ulët, keqpërdorimeve të mëdha në agjenci të themeluara nga kuvendi. Kërkimi i llogarisë janë rruga drejtë zhvillimit”, tha Rrustemi. /Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!