Gashi: Kryeministri në opozitë skifter, sot në pushtet është ulur si pulë

Duke bërë të ditur se Lidhja Demokratike e Kosovës do të përkrah dy marrëveshjet ndërkombëtare që lidhën me ndihmën e Kosovës kundër Covid-19, Gashi ka thënë se ka çështje që janë mbi interesat partiake për të cilat politikanët duhet të bashkohen.

“Po ua kujtoj sot, kryeministrit të sotshëm dhe ministrit të Financave se si silleshin në këtë kuvend kur ne e diskutonim, Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, silleshin duke hapur krahët si skifterë dhe sot janë ulur aty si pula sepse e dinë se çka do të thotë të marrësh vendime në interesat e shtetit”, ka thënë Gashi.

Këtu ka ndërhyrë edhe kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca.

“Kujdes fjalorin Arben”, ka thënë Konjufca.

Por Gashi vazhdoi të kritikoi pushtetin për kohën kur kanë qenë në opozitë.

“Janë fjalë të dëgjuara edhe më herët në këtë kuvend zotëri Konjufca. Të strukesh si pulë sot nuk është gjë e keqe, e rëndësishme është të kuptosh rëndësinë e pushtetit dhe të shtetit[…]Ne nuk jem si ju, dhe jemi krenar që nuk jemi si ju sepse interesi i vendit është më i madh sesa skifetërllëku drejt një vote nga një qytetar i dëshpëruar në izolim për shkak të covid-19”, ka thënë Gashi.

Opozita sot po përkrah vetëm dy marrëveshje që lidhen me reagimin kundër Covid-19.

Me 84 vota për asnjë kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës ka votuar Marrëveshjen bilaterale ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Dukatës së Madhe të Luksemburgut për Projektin e bashkëpunimit për zhvillim “KSV/017: Programi për mbështetje shëndetësore (pjesa II), dhe Marrëveshjen kornizë të kredisë të datës 14 gusht 2020, ndërmjet Republikës së Kosovës, e përfaqësuar nga Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve, dhe Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës për financimin e projektit “Reagimi Emergjent ndaj COVID-19”. /Rahoveci INFO/

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker