Betejë speciale në Hagë: Simmons përballet me ish-shefin që e kishte në EULEX e që e akuzon për shumë skandale

Madje, gjatë një periudhe, Malcolm Simmons e kishte edhe epror Charles Smithin.

E pas më shumë se 6 vjetësh, Simmons e Smith do të takohen sërish. Por, këtë radhë në një betejë ku do ta kenë kundërshtar njëri-tjetrin.

Malcolm Simmons është propozuar si dëshmitar i mbrojtjes në rastin e Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt në Gjykatën Speciale. E pikërisht në këtë rast, kryetar i trupit gjykues ishte caktuar kohë më parë Charles Smith.

Këtë të fundit, Simmons e akuzon se si kryetar i asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it në vitin 2013, ndërhynte në proceset gjyqësore për arsye politike, duke bërë presion te gjyqtarët.

Këto pretendime, avokatët e Nasim Haradinajt i shfrytëzuan që Simmonsin ta propozojnë si dëshmitar, e në anën tjetër duke kërkuar përjashtimin e Charles Smith nga ky rast.

Mirëpo, nëse çdo gjë shkon sipas planit, ballafaqimi Simmons-Smith do të jetë i pashmangshëm.

Por, si mund të përshkruhet ky rast në aspektin juridik?

“Këto janë gjëra që mund të ndodhin sepse janë të një fushe, dhe secili e zhvillon karrierën herë avokatë, herë prokuror, herë gjyqtar. Dhe mund të ndodhë të ballafaqohesh me kolegët e tu në kapacitete të ndryshme”, shprehet Taulant Hodaj për RTK.

Megjithatë, ekziston mundësia që Malcolm Simmonsit t’i refuzohet statusi i dëshmitarit.

“Duhet të shikohet nëse ka konflikt interesi, dhe nëse ekziston një gjë e tillë atëherë mund të kërkohet përjashtimi i ndonjërit”, shton Hodaj.

Për përfshirjen e Charles Smith në skandalet e EULEX-it, Malcolm Simmons raportoi në Kuvendin e Kosovës javë më parë.

Të gjitha këto ai ka thënë se është i gatshëm t’i thotë edhe para Dhomave të Specializuara si dëshmitar në rastin Gucati-Haradinaj.

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker