Partitë shqiptare garojnë në veri me emrin “Iniciativa qytetare Mitrovica”

Skënder Sadiku do të jetë bartës i listës i partive shqiptare për Asamble komunale në zgjedhjet lokale që do të mbahen më 17 tetor të këtij viti.

Florent Azemi nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në këtë komunë, thotë për Radion Evropa e Lirë se pjesë e listës do të jenë edhe komunitetet që nuk i përkasin etnisë serbe.

Azemi thotë që ka më shumë se pesë muaj që kur kanë filluar të jetësojnë këtë iniciativë bashkimi.

“Jemi bërë bashkë Lëvizja Vetëvendosje, PDK, LDK, AAK, Koalicioni VAKAT, AKR, shoqëria civile, komuniteti RAE dhe kemi vende të rezervuara edhe për ata serbë që mendojnë ndryshe nga një monopol partiak që është tani në veri”, thotë Azemi.

Ai është i bindur se të bashkuar do të mund ta mposhtin Listën Serbe.

“Ne nuk jemi bllok kundër askujt, jemi bërë bashkë për veten dhe për të përmirësuar jetën e qytetarëve që jetojnë në veri. Ne i kemi hyrë kësaj gare për të normalizuar dhe për të demokratizuar jetën në veri”, thotë Azemi.

Kryetar i Komunës së Mitrovicës së Veriut, aktualisht është Milan Radojeviq, i cili është pjesë e Listës Serbe.

Partitë e bashkuara shqiptare në Mitrovicë të Veriut kanë aplikuar për certifikim në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), me emrin ‘Iniciativa qytetare Mitrovica’.

KQZ-ja ka njoftuar se për pjesëmarrje në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, kanë aplikuar 94 subjekte politike, prej tyre, 32 parti, një koalicion, 35 iniciativa qytetare dhe 26 kandidatë të pavarur. Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka njoftuar se numri i përgjithshëm i kandidatëve që kanë aplikuar është 4.920, prej tyre 165 për kryetarë komunash dhe 4.757 për kuvende komunale.

Novobërda i bëri bashkë Lëvizjen Vetëvendosje dhe PDK-në

Lista Serbe udhëheq edhe me Komunën e Novobërdës. Kryetar i kësaj komune tash e katër vjet është Svetisllav Ivanoviq.

Shembullin e Mitrovicës së Veriut, janë duke e ndjekur edhe partitë në Komunën e Novobërdës.

Lëvizja Vetëvendosje në Novobërdë ka njoftuar se ka ftuar partitë politike shqiptare në këtë komunë të kandidojnë me listë të përbashkët dhe kandidat të përbashkët kundër Listës Serbe.

Deri më tash kësaj ftese, i është përgjigjur pozitivisht PDK-ja.

Kreu i degës së Lëvizjes Vetëvendosje në Novobërdë, Abdyl Gashi, thotë për Radion Evropa e Lirë se po synojnë që në zgjedhje të sfidojnë Listën Serbe.

“Lëvizja Vetëvendosje jo vetëm në Artanë (Novobërdë), por edhe në të gjitha komunat tjera ku qeverisë Lista Serbe, është duke tentuar që të bëhen bashkë me subjektet tjera shqiptare karshi Listës Serbe që të dalim sa më të fuqishëm në zgjedhjet lokale”, thotë Gashi.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!