Besa Kabashi-Rama nga PDK: Me vendime të improvizuara në pandemi, Qeveria po u shkakton dëme afatgjata qytetarëve

Kabashi-Rama, tha se, improvizimet po u shkaktojnë shumë dëme afatgjata qytetarëve të Kosovës, shkruan Rahoveci INFO.

Këto vendime të Qeverisë ajo i quan ad-hoc, të cilat janë shumë të dëmshme në rrezikimin e shëndetit dhe shkollimit të qytetarëve.

“Në situatën ku jemi, nuk është për tu habitë që merren vendime të momentit mbi masat kundër COVID, apo edhe se si do fillojë viti i ri shkollor. Këto vendime janë të vështira, sepse ju mungon thelbësisht një plan i mirëfilltë që është i bazuar në përgatitje adekuate e informata konkrete, por gjithashtu janë vendime të ‘lehta’, sepse janë ‘vendime të momentit’/’haphazard’ për të ‘kontrollu demet’/’damage control’. Dhe kjo është fatkeqësia më e madhe në këtë mes, dëmi serioz dhe afatgjatë që po i shkaktohet qytetarëve tanë, duke ju rreziku shëndetin dhe diturinë, dy komponentët kyç dhe më bazike njerëzore”, ka shkruar në postim Rama./Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!