Vuçiq: Serbia s’mund të anëtarësohet në BE derisa të zgjidhë marrëdhëniet me Kosovën

“Por është e rëndësishme që Evropa të tregojë se është ende tërheqëse, në mënyrë që kombet e tjera të kenë dëshirën për të qenë pjesë e Evropës,” tha ai në një deklaratë për shtypin gjatë pushimit të Forumit Strategjik të Bledit.

Vuçiq tha se kishte marrë informacion se Prishtina do të niste një ofensivë diplomatike më 4 shtator, duke kërkuar që Kosova të pranohej në shumë organizata ndërkombëtare, dhe vlerësoi se kjo nënkuptonte ndalimin e zbatimit të mëtejshëm të Marrëveshjes së Uashingtonit.

Vuçiq shtoi se ai pret që biseda në nivelin teknik me ndërmjetësuesin Miroslav Lajçak të rifillojë së shpejti dhe se ai pret që diplomati sllovak të vizitojë Beogradin dhe Prishtinën së shpejti.

Presidenti serb tha se nuk u takua me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në Bled, por se ai “e pa atë nga skena”, dhe shtoi se gjasat “të gjithë presin që zgjedhjet lokale në Prishtinë të përfundojnë”.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!