Vuçiq: Do ta mundim Prishtinën për anëtarësimin në INTERPOL dhe UNESCO

Ai ka deklaruar se Prishtina e ka një pozitë të favorshme në Këshillin e Evropës dhe se do të vazhdojë punën për t’u bërë anëtare e këtij këshilli, pasi ka marrë mbështetje të madhe nga vendet evropiane.

Vuçiq bën të ditur se Kosova do të përpiqet të anëtarësohet në INTERPOL dhe UNESCO.

“Në INTERPOL dhe UNESCO, ne do t’i mundim ata. Në Këshillin e Evropës është shumë e vështirë për ne. Por, kandidimi i tyre i parë zyrtar do të na hapë hapësirë ​​dhe më pas ne do t’u tregojmë atyre se ne nuk mund të rrimë duarkryq dhe se mund të veprojmë me përgjegjësi dhe me reciprocitet. Do t’u tregojmë atyre se si mbrohet rendi i OKB -së, rendi ligjor në botë dhe si dimë të luftojmë për njerëzit dhe vendin tonë”, ka thënë Vuçiq në Tv Prva.

Ai  nënvizoi gjithashtu se ishte i shqetësuar për situatën në Kosovë dhe BiH. Me mesazhin se ai dëshiron të ruajë paqen, ai foli edhe një herë për arkivolet, shkruan Kossev.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!