Ministria e Serbisë: Mësim “online” për nxënësit serbë në Kosovë

Sipas këtij vendimi “mësimet në gjuhën serbe në shkollat ​​fillore dhe të mesme në Kosovë do të vazhdojnë javën e ardhshme si pjesë e modelit të tretë”.

“Kjo do të thotë që studentët do të vazhdojnë të ndjekin mësimet nga distanca, pra “online”.

“Gjithashtu, bazuar në vendimin e Shtabit të Krizave, modeli i dytë i organizimit të punës edukative (mësim i kombinuar) do të zbatohet në klasën VII dhe VIII të shkollave fillore në territorin e 40 qeverive lokale në Serbi”, raporton Radio Kontakt Plus, transmeton Klankosova.tv.

Në qeverisjet vendore të përmendura, modeli i tretë i mësimdhënies (online) do të zbatohet në shkollat ​​e mesme.

Në deklaratën nga kjo ministri theksohet se për shkak të përhapjes së llojit Delta të koronavirusit, u mor një vendim për nevojën e përdorimit të maskave mbrojtëse për të gjithë punonjësit, përfshirë ata që janë vaksinuar plotësisht, si dhe njerëzit që kanë pasur COVID-19.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!