Rreziku nga Delta dhe rritja e rasteve, Australia zgjat kufizimet

Australia ka zgjatur mbylljen e Sidnejt, ndërsa rastet me COVID-19 kanë afruar më shumë se 900 infeksione.

Autoritetet australiane zgjatën një bllokim në Sidnej të mërkurën me të paktën 14 ditë, pasi tre javë kufizimesh fillestare dështuan të shuanin shpërthimin më të madh të COVID-19 këtë vit në qytetin më të madh të vendit, shkruan Reuters, transmeton lajmi.net.

Kryeministri i shtetit të Uellsit të Ri Jugor, Gladys Berejiklian tha se kufizimet do të qëndronin të paktën deri më 30 korrik pas raportimit të 97 rasteve të reja të transmetuara në vend, një rritje e lehtë nga një ditë më parë.

“Gjithmonë dhemb të thuash këtë, por duhet të zgjasim bllokimin të paktën edhe dy javë të tjera”, tha Berejiklian në Sidnej të mërkurën.

“Ne duam të dalim nga ky bllokim sa më shpejt që të mundemi dhe kjo është arsyeja pse ne kemi cilësimet në vend që kemi”, shtoi ai.

Meqenëse rasti i parë i shpërthimit u zbulua pranë plazhit të famshëm Bondi në mes të qershorit, mbyllja është zgjatur dy herë. Infeksionet totale në të gjithë qytetin port me 5 milionë banorë tani janë pak më pak se 900 dhe janë raportuar dy vdekje, e para për vendin këtë vit.

Berejiklian ka thënë në mënyrë të përsëritur se bllokimi, i vendosur që nga 26 qershori, do të hiqet vetëm kur numri i rasteve të raportuara rishtas që po qarkullonin në komunitet të jetë afër zeros.

Nga 97 raste të reja, 24 njerëz ishin infektuar në komunitet, që do të thotë autoritetet presin që më shumë raste të variantit shumë ngjitës Delta të dalin në dritë në ditët në vijim.

Shumë biznese jo-thelbësore janë të mbyllura, dhe shumica e studentëve po qëndrojnë në shtëpi, banorët lejohen vetëm jashtë shtëpive të tyre për aktivitete thelbësore dhe disa ushtrime.

The post Rreziku nga Delta dhe rritja e rasteve, Australia zgjat kufizimet appeared first on Rahoveci INFO.

error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker