Pas marrëveshjes, Lista Serbe falënderon serbët që bllokuan veriun për 11 ditë

Lista Serbe, falënderoi serbët protestues, pas arritjes së marrëveshjes së stome në Bruksel, që të largohen bllokadat e vendosura në pjesën veriore të Kosovës.

“Të nderuar qytetarë, në emër të kryesisë së Listës Serbe, ju falënderojmë për këmbënguljen guximtare në luftën për të drejtat tuaja, që treguat edhe një herë se uniteti dhe uniteti ynë është arma më e fortë në mbrojtjen e të drejtave të popullit tonë”, thuhet në një deklaratë të Listës Serbe, transmeton Rahoveci INFO.

Siç shtohet, qytetarët merituan mirënjohje sepse u përmbajtën nga të gjitha provokimet ndaj të cilave ishin ekspozuar ditët e mëparshme, kur “në shi, diell, ditë e natë ata mbrojtën pa u lëkundur të drejtën e tyre për të qëndruar dhe mbijetuar në Kosovë dhe ata patën sukses “.

“Falënderojmë presidentin tonë Aleksandar Vuçiq i cili me guxim dhe pa frikë, me saktësi filigranike, arriti të arrijë këtë sukses diplomatik përmes negociatave dhe kështu dërgoi një mesazh të qartë se ne jemi gjithmonë të gatshëm për të negociuar, por që nuk jemi gati t’i dorëzohemi njëanshmërisë së Prishtinës lëvizjet”, thuhet në deklaratën e Listës Serbe.

Ata, gjithashtu falënderuan kryenegociatorin e delegacionit të Beogradit në Bruksel, Petar Petkoviç, i cili, siç shtohet, luftoi për interesat e popullit serb.

“Me marrëveshjen e sotme, ne kemi treguar se ne dimë të jemi të mençur, të përmbajtur dhe të fitojmë në mënyrë diplomatike, me moton tonë të njohur sepse nuk ka kthim prapa nga këtu”, përfundon Lista Serbe./Rahoveci INFO/

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!