Kryeministri spanjoll merr pjesë në samit me Kosovën, kërkon të hiqen simbolet shtetërore

Por, sipas raportimeve të gazetës spanjolle “El Periodico”, Kosova do të marrë pjesë në këtë samit pa simbole shtetërore, për shkak se Spanja nuk e njeh ende Kosovën si shtet të pavarur.

Samiti i BE-së “Ballkani Perëndimor” do të mbahet në kryeqytetin e Sllovenisë, ku të martën e ardhshme do të organizohet një takim i udhëheqësve të Bashkimit Evropian, ndërsa ditën e ardhshme takimit do t’i bashkangjiten edhe përfaqësuesit e shteteve të Ballkanit. Ky samit është një takim periodik që vitin e kaluar u mbajt me videokonferencë për shkak të pandemisë. Herën e fundit që u thirr personalisht, në vitin 2018, nuk mori pjesë presidenti i atëhershëm i Spanjës, Mariano Rajoy, për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës. Në atë samit, simbolet e shtetit të Kosovës u shmangën dhe kjo është ajo që do të ndodhë përsëri në Lubjanë pas kërkesave të Spanjës për këtë, shkruan gazeta me seli në Katalonjë.

Prandaj, nuk do të ketë flamuj ose simbole të asnjë vendi dhe shenjat e zakonshme të vendosura në tryezën e zënë nga secili prej pjesëmarrësve do të pasqyrojnë emrat e tyre, por pa specifikuar ndonjë pozicion të tillë si presidenti ose kryeministri. Së bashku me Spanjën, katër vende të tjera të BE-së nuk e njohin Kosovën, specifikisht Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia, shkruan gazeta spanjolle.

Edhe pse Spanja nuk e njeh Kosovën si shtet, ajo e mbështet dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Spanja mbështet zgjerimin e BE -së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Por nga Qeveria spanjolle sqarohet se samiti i kësaj jave nuk është thirrur për të folur për këtë mundësi anëtarësimi, por për marrëdhëniet e Bashkimit Evropian me këto shtete.

Në darkën e udhëheqësve të BE -së që do t’i paraprijë samitit me Ballkanin, do të ketë një shkëmbim joformal të pikëpamjeve për çështje të ndryshme dhe do të diskutohen disa çështje që janë pjesë e agjendës së takimit të Këshillit Evropian më 21 dhe 22 tetor.

Parashikimi është se ato kryesisht adresojnë rolin ndërkombëtar të Bashkimit Evropian dhe, në këtë kontekst, merren me çështje të tilla si situata në Afganistan, marrëdhëniet me Kinën ose tensionet midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara. Por Sánchez, sipas burimeve të cituara, dëshiron që të trajtohet gjithashtu rritja e lartë e çmimeve të energjisë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!