Samiti i Brdos: BE pret normalizim të plotë të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë

Në deklaratën e përbashkët thuhet se Bashkimi Evropian ka përsëritur mbështetjen e saj për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Njëra nga pikat e kësaj deklarate i kushtohet dialogut Kosovë-Serbi.

Në pikën e gjashtë thuhet se Bashkimi Evropian pret normalizim të plotë të marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

“6. Ne mbështesim plotësisht përpjekjet e Përfaqësuesit Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor dhe presim përparim konkret nga të dyja palët në normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis tyre, i cili është kritik për stabilitetin dhe zhvillimin e të gjithë rajonit dhe për të siguruar që ata të mund të vazhdojnë në rrugët e tyre përkatëse evropiane”.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!