Ish-ambasadori amerikan: Frikësohem se një konflikt i ri mund të shpërthejë në Ballkan

Sipas tij, arsye e kësaj është se asnjë problem në këtë rajon deri tash nuk është zgjidhur, transmeton lajjmi.net.

“Unë mendoj se në vitet 1990, ky vend ishte vendi kryesor në botë në të cilin u përqëndruan udhëheqësit tanë. Sot, nuk është kështu dhe nuk besoj se këto vende mund të zgjidhin çështjet që i shqetësojnë. Ndjenjat nga të gjitha anët janë aq të mërzitur sa nuk shoh zgjidhje”, tha ai.

Sipas tij, për t’i tejkaluar konfliktet, Ballkani ka nevojë për ndihmën e Bashkimit Evropian.

“Unë mendoj se njerëzit këtu janë disi prapa në pikëpamjen e tyre për vendet e tjera evropiane. Ne nuk duhet të harrojmë se Gjermania dhe Franca ishin në luftë me shekuj dhe u ndalën vetëm pas Luftës së Dytë Botërore. Kjo do të ndodhë edhe me këtë rajon megjithatë, gjëja më e rëndësishme është: Kjo do të kërkojë kryesisht ndihmën e Bashkimit Evropian, sepse ky rajon nuk mund të ketë sukses i vetëm. Ajo ka nevojë për mbështetjen e plotë të Perëndimit, Shteteve të Bashkuara dhe BE -së që këto ndryshime të ndodhin në kohë”, tha ai. /Rahoveci INFO/

error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker