Viktimizohet Vuçiq para kamerave: Disa ndërkombëtarë po duan konflikt, po duan ta dobësojnë Serbinë

Vuçiq ka hedhur fajet tek shtetet perëndimore duke thënë se ato po duan destabilizimin e Serbisë, transmeton Rahoveci INFO.

“Fuqitë e mëdha po  nxitojnë. Një pjesë e fuqive të mëdha të Perëndimit duan që gjithçka të shembet dhe destabilizohet, në mënyrë që ata të menaxhojnë më mirë proceset sepse aty janë. Qëllimi i tyre nuk është vetëm një Kosovë e pavarur, por dobësimi i Serbisë. A mendoni se i përshtatet disa prej tyre që Serbia të rritet dhe zhvillohet? Ne ishim të katërtit në rajon, dhe tani të parët në rroga. Sigurisht që jo. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të ndalet Serbia. Amerika, Britania, Gjermania, Franca, Italia – nuk do të heqin dorë nga një Kosovë e plotë dhe e pavarur dhe me të vërtetë nuk u intereson se çfarë do të bëjnë”, tha Vuçiq.

Madje sipas tij,  njerëz “keqdashës” në bashkësinë ndërkombëtare duan një konflikt.

“Çfarë mund të bëjmë?” Unë shoh se çfarë disponimi keni. Çfarëdo që të kërkoj nuk do të dëgjoni, çfarëdo që të them nuk ia vlen. Erdha t’i drejtohem sepse kisha guxim të mjaftueshëm, edhe pse nuk e nënshkrova Marrëveshjen e Brukselit dhe refuzova OKB -në dhe shqiptarët në veri të Kosovës. Vetëm falë kësaj ju nuk e keni atë sot. Unë debatova me Dragishën dhe të gjithë në Mitrovicën Kosovare sepse e dija që ne po blinim kohë dhe jetë për njerëzit tanë në Kosovë. Unë nuk kam gjykuar aq keq. Sot, kam frikë se kemi dikë që është krejtësisht joracional në Prishtinë, dhe kemi njerëz keqdashës në bashkësinë ndërkombëtare që sinqerisht duan konflikte këtu”, tha Vuçiç.  /Rahoveci INFO/

error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker