Ish-krerët e UÇK-së në Hagë kanë aplikuar për të votuar në zgjedhjet e 17 tetorit

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi, Sali Mustafa, Nasim Haradainaj dhe Hyni Gucati të cilët po mbahen në qendrën e paraburgimit të Gjykatës Speciale në Hagë kanë aplikuar për të votuar të dielën.

Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi.

“Mund t’iu konfirmoj se gjatë periudhës së aplikimit për t’u regjistruar si votues jashtë Kosovës, e cila është zhvilluar nga 10 korriku deri më 18 gusht, kemi pranuar aplikimet nga shtetasit e Republikës së Kosovës që aktualish po mbahen në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë”, ka thënë ai për reporteri.net.

Elezi ka theksuar se pjesëmarrja në votim përmes postës e një votuesi nga jashtë vendit mund të dihet në një fazë të mëvonshme.

Pesë ish-drejtuesit e UÇK-së po mbahen në Hagë me pretendimet se kanë kryer krime luftë gjatë luftës së fundit në Kosovë në vitit 1999 kurse Gucati e Haradinaj për nxjerrjen në publik të informacioneve të rëndëshime.

error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker