Abdixhiku për vdekjen e senatorit Dole: SHBA humbi një patriot të vërtetë, Kosova humbi një mik të madh

Dole ndërroi jetë sot në mëngjes në moshën 98 vjecare. Abdixhiku thotë se me vdekjen e tij, SHBA ka humbur një patriot të vërtetë e Kosova ka humbur një mik të madh.

“Pusho në paqe Senator Bob Dole. SHBA humbi një patriot të vërtetë; Kosova humbi një mik të madh”, shkruan ai në rrjetin social Tëitter.

Tutje Abdixhiku thotë se emri i Dole është gdhendur përjetësisht në themelet e shtetit tonë.

“Senatori Dole ishte një mbështetës i shquar i lëvizjes sonë për liri, pavarësi dhe demokraci. Emri i tij është gdhendur përjetësisht në themelet e shtetit tonë”, shtoi ai.

Dole u angazhua herët në politikën amerikane për Kosovën dhe luajti rol të rëndësishëm në procesin që çoi në krijimin e shtetit të pavarur. Për kontributin e tij, një bust i tij qëndron në kryeqytetin e Kosovës.

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker