Zbardhen ndryshimet në statutin e PD-së, ja kush do ta marrë drejtimin e partisë

Në dokumentin e siguruar nga gazetari i Ora News, Everest Dedaj thuhet se menjëherë pas hyrjes në fuqi të këtij Statutit dhe deri në përfundim të konstituimit të organeve të reja sipas tij parashikohet ngritja e një Komisioni të Përkohshëm të Rithemelimit që merr drejtimin e ekzekutiv të PD-së.

Periudha tranzitore nuk duhet të jetë jo më shumë se 4 muaj.

Komisioni përbëhet nga 15 anëtarë që zgjidhen nga Kuvendi kombëtar.

Çdo akt i organeve të PD-së i ndërmarrë para hyrjes në fuqi të këtij Statuti dhe që bie në kundërshtim me dispozitat e tij, shfuqizohet automatikisht me hyrjen në fuqi të Statutit.

Një nen i veçantë është edhe për procesin e zgjedhjeve. Procesi nis me krijimin e organeve të reja dhe paraprihet nga një proces anëtarësimesh të reja dhe verifikimi i anëtarësisë ekzistuese.

Zgjedhjet brenda PD-së do të nisin nga baza dhe përfundojnë në qendër.

Këtyre rregullave do t’i nënshtrohet dhe procesi i zgjedhjes së kryetarit të partisë sipas parimit një anëtar një votë.

 

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker