Blinken thotë se SHBA po përgatitet për të ndërmarrë një veprim të paprecedentë që do të “kishte pasoja masive për Rusinë”

Sekretari i Shtetit Antony Blinken përsëriti të dielën një paralajmërim nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, se Rusia mund të përballet me ‘pasoja masive’ nëse vazhdon veprimet e saj ‘të pamatura dhe agresive’ kundër Ukrainës.

“Ne po shikojmë dhe jemi të përgatitur të ndërmarrim hapat nga të cilët jemi përmbajtur në të kaluarën që do të kishin pasoja masive për Rusinë”, tha Blinken për prezantuesin e Meet the Press, Chuck Todd.

Ai tha gjithashtu se një takim personal midis presidentëve Joe Biden dhe Vladimir Putin ‘duket shumë i pamundur’ ndërsa Rusia vazhdon në një rrugë shqetësuese.

Kryediplomati i vendit ishte në Mbretërinë e Bashkuar këtë fundjavë ku u takua me homologët e tij në grupin e shtatë fuqive ekonomike, G7. Rusia ka tërhequr vëmendjen e botës në javët e fundit duke grumbulluar trupa dhe pajisje ushtarake në kufirin e saj me Ukrainën me shpejtësi të lehtë.

“I gjeta të gjithë aleatët tanë shumë të vendosur, si në shqetësimin e tyre të thellë për atë që Rusia mund të bëjë dhe mund të planifikojë, si dhe në vendosmërinë e tyre për të ndërmarrë hapa të fortë dhe të koordinuar nëse Rusia vepron në mënyrë agresive,” tha Blinken.

Ndërsa Biden ka thënë se përballja e njëanshme e Rusisë me forcën ushtarake është ‘jashtë tryezës’, sanksionet e rënda ekonomike, mbyllja e një tubacioni të ri gazi dhe shtimi i mbështetjes ushtarake për aleatët e NATO-s në Evropën Lindore janë hedhur të gjitha.

Zyrtarët si brenda dhe jashtë Kievit janë të shqetësuar se akumulimi është një pararendës i një pushtimi, megjithëse Moska ka mohuar çdo plan për të sulmuar shtetin satelitor ish-sovjetik.

Lajmet Blinken thotë se SHBA po përgatitet për të ndërmarrë një veprim të paprecedentë që do të “kishte pasoja masive për Rusinë” Rahoveci INFO Rahoveci INFO.

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker