Analiza: Radioceziumi i shkaktuar nga aksidenti bërthamor i Fukushimës në Japoni është përhapur në Oqeanin Arktik

Cezium-134 dhe cezium-137, lëndë radioaktive që kanë rrjedhur në oqean për shkak të aksidentit bërthamor në Fukushima në vitin 2011, arritën në Oqeanin Arktik rreth tetë vjet më vonë, tha një studiues japonez.

Sipas raportit të “Kyodo News” të martën, Yuichiro Kumamoto, një studiues i lartë nga Agjencia për Shkencën dhe Teknologjinë Detare-Tokësore e Japonisë, tha se një sasi e vogël e radioceziumit u zbulua dhe sipas tij është përhapur në qendër të Oqeanit Arktik.

Operatori i centralit bërthamor japonez të shkatërruar të Fukushimës, Kompania e Energjisë Elektrike e Tokios (TEPCO), tha të martën se ka aplikuar për miratim nga autoritetet e sigurisë për të filluar ndërtimin e objekteve të nevojshme dhe për të filluar lëshimin e ujit radioaktiv të trajtuar në det në prill 2023.

Ky plan është kundërshtuar ashpër nga peshkatarët, banorët dhe vendet fqinje të Japonisë, duke përfshirë Kinën dhe Korenë e Jugut.

“Hedhja e ujit të ndotur nga centrali bërthamor i Fukushimës në Japoni ka të bëjë me mjedisin detar dhe shëndetin publik global dhe nuk është aspak një çështje private e Japonisë,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian gjatë një konference të rregullt për shtypin të mërkurën.

Qeveria e Koresë së Jugut zhvilloi një takim urgjent zëvendësministror pas aplikimit të TEPCO-s të martën, ku e kritikoi Japoninë për mosdhënien e shpjegimeve të mjaftueshme në lidhje me hedhjen e planifikuar të ujit në det.

Ekspertët shqetësohen se tritiumi, një element radioaktiv, ka të ngjarë të ndjekë të njëjtën rrugë përhapjeje. Edhe pse pala japoneze ka pohuar vazhdimisht se niveli i lëndëve radioaktive që përmbahen në ujin e ndotur bërthamor mund të ulet shumë nga pastrimi përpara shkarkimit.

Megjithatë, ekspertët dhe ambientalistët theksojnë se dëmi i mundshëm i kësaj praktike për shoqërinë njerëzore dhe shëndetin e mjedisit ekologjik detar është i pallogaritshëm.

Rreth 1.3 milion tonë ujë i ndotur po ruhet në cisterna të mëdha në uzinën e Fukushima Daiichi, pasi bërthamat e tre reaktorëve bërthamorë në central u shkrinë pas një tërmeti dhe cunami të madh një dekadë më parë.

Duke hedhur poshtë dyshimet dhe kritikat e brendshme dhe të jashtme, qeveria japoneze ka këmbëngulur në shkarkimin e ujërave të ndotura bërthamore përgjatë një periudhë 20 deri në 30 vjet.

Lajmet Analiza: Radioceziumi i shkaktuar nga aksidenti bërthamor i Fukushimës në Japoni është përhapur në Oqeanin Arktik Rahoveci INFO Rahoveci INFO.

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker