Kamberi reagon ndaj policëve serb që bënë thirrje për krime ndaj pakicave

Për këtë ka reaguar dje deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, i cili ka thënë se këngët e policëve në Sanxhak janë fytyra e vërtetë e Serbisë së Vulinit dhe Vuçiqit.

Kamberi, në T7 ka treguar se përmes këngëve të dërguara nga policët serbë, thuhej se Sienica do ta ketë fatin e Srebrenicës, ndërsa Pazari do ta ketë fatin e Vukovarit.

Sipas tij, qytetarët boshnjakë e ata shqiptarë të të dy qyteteve kërcënohen se do të kenë fatin e njëjtë me atë të boshnjakëve të Srebrenicës dhe Vukovarit.

“Përmbajtja është Sienica duhet ta presë fatin e Srebrenicës ndërkohë Pazari do të presë fatin e Vukovarit, që do të thotë se të dy qytetet kërcënohen, kur flas për të dy qytetetet flas për pjesëtarët e përkatësisë boshnjake që janë në Pazar, edhe shqiptarët, kërcënohen se do të kenë fatin e njëjtë me atë që e kanë pasur boshnjakët në Srebrenicë apo qytetarët tjerë kroatë e tjerë në Vukovar”, ka deklaruar ai.

Kamberi ka thënë se këtë rast do ta alarmojmë dhe do t’ia bëjnë me dije Bashkimit Evropian e mekanizmave tjerë ndërkombëtarë, në mënyrë që sipas tij, ato ta dinë se cila është e vërteta reale e pushtetit aktual në Serbi.

“Ccfarëdo matje e opinionit në Serbi tregon se distanca ma e madhe etnike është me shqiptarët dhe nëse kemi kësi këngë, kësi incidente nga njerëzit e policisë karshi boshnjakëve, që sadokudo dy partitë e tyre janë pjesë e qeverisjes aktuale në Beograd, paramendoni çfarë disponimi antishqiptar ka në Serbi, apo në një pjesë të Serbisë, veçanërisht në elitën politike në Serbi e cila po udhëheq këtë shtet. Në këtë rast është edhe më drastike për shkak se është vepër e policëve, e njerëzve të cilët sipas kushtetutës së Republikës së Serbisë paguhen për të ofruar dhe garantuar siguri për të gjithë qytetarët”, ka shtuar ai.

Sipas tij, kjo është vazhdimësi e mohimit të gjenocidit të Srebrenicës dhe krimeve të luftës në Bosnjë e Kosovë.

“Mjerisht kjo është vazhdimësi e një politike shtetërore e mohimit të gjenocidit të Srebrenicës, mohimit të krimeve të luftës sikurse në Bosnje sikurse në Kosovë, politikë zyrtare e cila po zbatohet në Serbi e drejtuar nga presidenti Aleksandër Vuçiq dhe është pjesë e politikës apo programit të ri politik të cilin në opinion e ka shpallur ministri i Policisë, Aleksandër Vulin për botën serbe. Kjo është realiteti i Serbisë së dy Aleksandrave sipas të cilëve në Serbi nuk ka vend për të tjerët, ajo është vend ekskluziv vetëm për serbët dhe paralajmërim i këngëve dhe skenarëve të ngjashëm çfarë ishin në vitet e 90’ta që i paraprinë luftërave të përgjakshme në Ballkan”, ka shtuar ai.

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker