PDK-ja nuk merr pjesë në seancën e ftuar nga Kurti për referendumin e Serbisë

Tahiri një vendim të këtillë e ka bërë të ditur me anë të një konference për media, duke thënë se PDK-ja e sheh të panevojshme mbajtjen e seancës për çështjen e referendumit, shkruan Rahoveci INFO.

“Edhe pse kemi një qëndrim të Qeverisë, Qeveria dhe mazhoranca kanë bërë thirrje për mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme për të shtruar këtë temë edhe për debat në Kuvend. PDK e sheh krejt të panevojshme thirrjen e kësja seance dhe nuk do të jemi pjesë e saj nesër”, deklaron ai.

“Z. Memli Krasniqi ka shprehur qëndrimin e qartë të PDK-së rreth çështjes së mbajtjes së referendumit të Serbisë brenda territorit të Kosovës. Mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë përbën një shkelje të sovranitetit dhe rendit kushtetues. Do të donim që Qeveria të kishte pasur një koordinim më të mirë me shtetet e QUINT-it dhe veçmas me SHBA-të, pra në raport me këtë çështje. Fatkeqësisht, Qeveria ka vendosur të hesht”, potencoi më tej ai.

Siç është bërë e ditur nga kryeministria, në Kuvend është paraparë që të arrihet një rezolutë e përbashkët që kundërshton mbajtjen e referendumit të Serbisë përbrenda territorit të Kosovës. /Rahoveci INFO/

Lajmet PDK-ja nuk merr pjesë në seancën e ftuar nga Kurti për referendumin e Serbisë Rahoveci INFO Rahoveci INFO.

Ballina
Raporto
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker