Britania e Madhe paralajmëron planin e Moskës për të instaluar aleatin pro-rus në Kiev

Ministria e Jashtme britanike ngre dyshimin se Kremlini po shqyrton jo vetëm një inkursion ushtarak në Ukrainë, por edhe një pushtim të plotë për të instaluar një udhëheqje pro-ruse në qeverinë e Kievit.

Kjo thuhej në një deklaratë në të cilën kandidati potencial i ardhshëm për kryeministër i Moskës në ish-republikën fqinje sovjetike do të ishte ish-deputeti ukrainas Yevhen Murayev.

Ministria e Jashtme britanike pretendon gjithashtu se ka informacione në lidhje me kontaktet midis shërbimeve të inteligjencës së Moskës dhe katër figurave të tjera politike në Kiev: ish-kryeministri Mykola Azarov, ish-zëvendëskryeministri Serhiy Arbuzov dhe Andriy Kluyev, si dhe ish-zëvendës shefi. i Këshillit të Sigurisë Kombëtare Vladimir Sivkovich, të gjithë nën presidencën e konsideruar pro-ruse të Viktor Janukoviç, të rrëzuar në 2014.

Administrata Biden i quan shqetësuese akuzat e bëra nga Londra në Kremlin.

Gjatë natës, Moska iu përgjigj prerë akuzave nga Londa, duke i hedhur poshtë ato dhe duke i cilësuar  të pakuptimta.

“Ne i kërkojmë Ministrisë së Jashtme të ndalojë përhapjen e marrëzive”, shkroi Ministria e Jashtme ruse në Twitter.

Rusia ka zhvendosur 100,000 trupa pranë kufirit të saj me Ukrainën, por mohon se po planifikon një pushtim.

Ministrat e Mbretërisë së Bashkuar kanë paralajmëruar se qeveria ruse do të përballet me pasoja të rënda nëse do të ketë një inkursion.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!