Fahredin Shehu shpallet fitues në Festivalin e 8-të të Pranverës Kineze të Poezisë 2022

Poeti nga Kosova Fahredin Shehu është shpallur fitues në Festivalin e 8-të të Pranverës Kineze të Poezisë 2022 (Federata e Pekinit).

Gala e Festivalit të Pranverës së Poezisë Kineze i është përmbajtur gjithmonë konceptit të “Poezisë së Madhe” që integron të lashtën me modernen, duke ndërthur kinezishten dhe perëndimoren.

Çmimet mbulojnë fushat e Poezisë (Poezia e Re), prpzë poetike, poezia antike, tekste, përkthime etj që ndikojnë në nritjen kulturore dhe turizmit kulturor duke u bërë që kështu këto çmime të jenë një nga çmimet më të begatshme të poezisë.

Disa nga fituesit

Fahredin Shehu

Lovelyn P. Eyo

Марсель Шайнурович САЛИМОВ

Eden Soriano Trinidad

Smaragdi Mitropoulou

Lidia Chiarelli

Antje Stehn

Ewelina Maria Bugajska Javorka

Pankhuri Sinha

Antonia Russo

Claudia Piccinno

Ana Stjelja

Michela Zanarella

Bisso Natalie

Lucilla Trapazzo

Maria Errico

Елена Григорьевна Ананьева

Xanthi Hondrou-Hill

Abdukakhor Kosimov

Eva Petropoulou Lianoy

Maki Starfield

Niels Hav

Caroline Laurent Turunc

Christopher Okemwa

Çertifikatat e çmimeve do të jepen pas përfundimit të konferencës më 25 janar.

Më 25 janar, faqja zyrtare e transmetimit live të Gala-s së Festivalit të Pranverës së Poezisë në Pekin./ KultPlus.com

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!