Çfarë ndodh nëse Presidenti Ilir Meta shkarkohet të enjten?

Shtyrja e seancës që nisi në orën 10:00 të së martës erdhi pas kërkesës së përfaqësuesve të presidentit, të cilët do të paraqisnin pretendimet e tyre.

Por çfarë ndodh nëse Presidenti Ilir Meta shkarkohet?

Në rast se Gjykata Kushtetuese do të vërtetojë pretendimet e mazhorancës, atëherë Ilir Meta do të deklarohet i shkarkuar.

Në të kundërt, presidenti do të qëndrojë në detyrë deri më 29 prill 2022.

Nëse vendoset për shkarkim, Meta automatikisht nuk mund të ushtrojë më asnjë kompetencë dhe rolin e tij e merr kreu i Kuvendit.

Meta është zgjedhur President më 28 prill 2017 me 87 vota, me mbështetjen e PS dhe LSI.

Që në ditën e parë që pranoi të zgjidhej në krye të shtetit, Ilir Meta pohoi se ishte i palumtur, por askush nuk kishte imagjinuar se do të bëhej presidenti i parë në historinë e vendit që shkonte në prag të shkarkimit nga detyra.

Vendimet e Metës (shpesh pro opozitës) janë bërë shkak për përplasje me qeverinë e Ramës.

Marrëdhënia mes tij dhe mazhorancës mori goditjen finale kur në 8 qershor të vitit 2019, përmes një dekreti, Meta vendosi anulimin e zgjedhjeve lokale të 30 qershorit.

Pavarësisht vendimit, zgjedhjet u mbajtën, por socialistët nuk ia harruan precedentin kreut të shtetit dhe nisën përpjekjet për ta shkarkuar, duke votuar në Kuvend për krijimin e një Komision Hetimor të posaçëm për shkarkimin e tij, me argumentin e tejkalimit të Kushtetutës.

Meta u shkarkua nga Parlamenti më 9 qershor 2021 me 104 vota, 7 kundër dhe 3 abstenim.

Vetëm Meta ka deklaruar se në rast shkarkimi do ta ankimojë vendimin në gjykatat evropiane.

Kushtetuta nuk ka një parashikim eksplicit se si veprohet në rastin e shkarkimit të Presidentit dhe kur nisin procedurat për zëvendësimin e tij.

Parashikimi i vetëm është: Në rast të vërtetimit të pamundësisë, vendi i Presidentit mbetet vakant dhe zgjedhja e Presidentit të ri fillon brenda 10 ditëve nga dita e vërtetimit të pamundësisë.

Ndërkohë, procedura për zgjedhjen e Presidentit fillon jo më vonë se 60 ditë para mbarimit të mandatit.

Kjo do të thotë se edhe në rast të mos shkarkimit, në fund të muajit shkurt, gjithsesi do të nisë procedura për zëvendësimin e Metës.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!