Kriza e Ukrainës, 6 anije ruse kalojnë në Siçili. Përplasje në OKB mes SHBA-së dhe Rusisë

Lumi i krizës ukrainase derdhet fuqishëm në Mesdhe. Kështu shkruajnë mediat italiane, ndërkohë që në të njëjtat orë kur zhvillohet përplasja midis Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në takimin e parë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, kushtuar kërcënimit të pushtimit të Ukrainës, një flotë ruse kalon kanalin siçilian si pjesë e stërvitjeve të paralajmëruara detare në Mesdhe, duke shkaktuar shqetësime. Por ministria e Mbrojtjes italiane hedh poshtë çdo frikë, duke deklaruar se gjashtë anijet e Moskës “nuk cenojnë sovranitetin dhe ujërat italiane”.

Formacioni rus “po kryen një tranzit në ujërat ndërkombëtare dhe nuk cenon sovranitetin e shteteve bregdetare”, nënvizon ministria duke shtuar se NATO vazhdon të ndjekë lundrimin e grupit që në fillim dhe duke përjashtuar sjelljet përshkallëzuese nga një pjesë e Aleancës dhe flotës së Moskës.

Gjashtë anijet ruse u larguan në mes të janarit nga Deti i Veriut, portet e Severomorsk (Flota e Veriut) dhe Baltijsk (Flota Baltike). Ato janë krijuar për të transportuar dhe zbarkuar rreth 60 tanke dhe mbi 1500 ushtarë. Flota kaloi Gjibraltarin dhe të dielën filloi të kalonte kanalin siçilian. Frika është se ata po shkojnë drejt Krimesë, në kufi me Ukrainën. Ditët e fundit, Moska ka nisur stërvitjet e të gjithë flotës së saj në nivel global, që përkon me rritjen e tensioneve me Perëndimin për krizën ukrainase.

“Situata me të cilën po përballemi në Evropë është e rrezikshme dhe urgjente dhe rreziku për Ukrainën dhe për çdo shtet anëtar të OKB-së nuk mund të jetë më i lartë”, akuzoi ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield.

“Veprimet e Moskës godasin zemrën e Kartës së OKB-së dhe janë një kërcënim i qartë për paqen dhe sigurinë. Tani është koha për debat publik”. Përfaqësuesja amerikane pyeti gjithashtu anëtarët e tjerë se si do të ndiheshin nëse do të kishin 100 000 ushtarë në kufirin e tyre dhe paralajmëroi se Moska synon të rrisë trupat e saj në vendin aleat të Bjellorusisë në 30 000, me mundësinë që “të mbërrijnë në më pak se dy orë në veri të Kievit”.

Por ambasadori rus në OKB, Vasily Nebenzia, mohoi çdo qëllim për pushtim, nga ana e tij dhe akuzoi amerikanët për “krijim histerie dhe për përdorimin e diplomacisë megafonike për të mashtruar komunitetin ndërkombëtar me akuza të ashpra dhe të pabaza”, duke kujtuar provat e rreme të SHBA-së për armët e shkatërrimit në masë në Irak për të sulmuar Sadam Huseinin. Nebenzia propozoi gjithashtu një takim të ri të Këshillit të Sigurimit për 17 shkurt, përvjetorin e shtatë të Marrëveshjeve të Minskut, “për të diskutuar situatën për një zgjidhje në Ukrainë”.

Gjatë natës, qeveria ruse i dërgon një përgjigje me shkrim propozimit të SHBA-së për depërshkallëzimin e krizës ukrainase. Këtë e raporton Washington Post, duke cituar një ekzekutiv amerikan. “Mund të konfirmojmë se kemi marrë një përgjigje me shkrim nga Rusia”, thotë ai. “Do të ishte joproduktive të negocionim publikisht, kështu që ne do ta lëmë Rusinë të vendosë nëse ata duan të diskutojnë përgjigjen e tyre.”

Joe Biden ndërkohë e përkufizoi takimin në OKB si një hap vendimtar nën një zë kundër përdorimit të forcës dhe në favor të dialogut. “Nëse Rusia zgjedh të largohet nga diplomacia dhe të sulmojë Ukrainën, ajo do të mbajë përgjegjësinë dhe do të vuajë pasoja të shpejta dhe të rënda”, paralajmëroi ai, duke kujtuar se SHBA-ja dhe aleatët e saj vazhdojnë të përgatiten për çdo skenar. Ashtu si sanksionet në rast pushtimi, për të cilat republikanët dhe ata janë afër një marrëveshjeje në Kongres për të goditur rrethin e Vladimir Putinit. Bashkimi Evropian, nga ana e tij, po punon gjithashtu për një paketë thelbësore sanksionesh kundër Rusisë, e cila përfshin gjithashtu masa personale, ekonomike, financiare dhe tregtare.

Ndërkohë, diplomacia vazhdon të thurë rrjetën e saj në çdo drejtim. Boris Johnson foli me Putinin dhe të martën fluturon nga Zelensky në Kiev, ku në ditët në vijim priten edhe Ministrat e Jashtëm francez, gjerman dhe polak, pas atij kanadez. Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, do të ketë një bisedë telefonike me kolegun e tij rus Sergej Lavrov. Kjo ndodh ndërkohë që Danimarka dhe Polonia kanë thënë se janë gati të dërgojnë pajisje dhe municione në Kiev, por Hungaria refuzon të mirëpresë trupat e NATO-s për emergjencën.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!