ZPS-ja akuzohet se fshehu deklaratën e Bukoshit në mbrojtje të krerëve të UÇK-së

Sipas avokatit të Thaçit, Pierre-Richard Prosper, fshehja e deklaratave shfajësuese e shkatërron legjitimitetin e Zyrës së Prokurorit.

“Është një çështje që ka implikime të rënda, më të gjera sesa Gjykata dhe Procedurat. Kjo (fshehja e deklaratave shfajësuese) shkatërron dhe tund sistemin e drejtësisë ndërkombëtare,” ka theksuar Prosper.

Prosper ka thënë se ai ishte pjesëmarrës apo monitorues i krijimit të shumë Gjykatave dhe Tribunaleve Ndërkombëtare, por diçka të tillë nuk ka parë asnjëherë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!