​Kurti arsyeton vendimin e ZRrE-së për shtrenjtimin e rrymës: Për një ditë kemi paguar 2.5 milionë euro

Kjo formë sipas tij është e papërbaulleshme për buxhetin e shtetit.

Sipas tij nga tarifat e reja nuk do të preken rreth 74 përqind e familjeve ose do të preken minimalisht.

“Na është dashur të importojmë 40 përqind të energjisë elektrike, vetëm për 1 ditë kemi paguar 2.5 milionë euro. Por një formë e tillë e subvencionimit është e papërballueshme për buxhetin e Kosovës. ZRrE-ja dje ka marr vendim për tarifat e reja dhe ne jemi zotuar deri 100 milionë euro për subvencionimin e qytetarëve tanë. Tarifat e reja praktikohen vetëm për ata që shpenzojnë mbi 800 kilovat orë”, tha ai në mbledhjen e Qeverisë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!