Ngatërrimi i kufomave në Klinikën Infektive, flet pronari i kompanisë së funeraleve

“Ju shpreh ngushëllime familjeve dhe na vjen keq për situatën që ka ndodhur nga neglizhenca jonë dhe e institucioneve shëndetësore. Presim gjykatën që të japë përgjigjen e vetë. Rastet e viktimave në klinika kanë procedura që zgjasin rreth dy orë. Ora e vdekjes së dy viktimave ishte e përafërt dhe kërkojmë kufomën e rastit, por çka ka ndodhur me dokumentacion nuk e di”.

“Ne kemi marrë vesh edhe prej punëtorëve edhe nga klinika se ka ndodhur diçka me dokumente dhe po presim. Dy punëtorët i kam në paraburgim dhe presim derisa të bëhet zgjidhje. U kërkojmë falje shumë familjeve”.

Nreci, në “Info Magazine” të Klan Kosovës, kërkoi që dy punëtorët e kompanisë së tij që janë paraburgosur për këtë rast të lirohen, teksa u kërkoi shumë falje familjeve.

“Tani nuk mund të japë përgjigje pasi rasti është nën hetim dhe të mos paragjykojmë. Punëtorët i kam në paraburgim dhe kërkojmë që të lirohen. Deri tani ne kemi menaxhuar bartjen e 3000 kufomave. Tani për tani nuk mund të flas se kush çfarë ka bërë, por si përgjegjës i kompanisë nuk jam informuar për këtë rivarrim. Njëherë ka pasur probleme me dokumentacion tani s’di çka të them. Presim hetimet”.

Pronari i kësaj kompanie që bën transportin e kufomave tha se ky është rasti i parë i këtij lloji që iu ka ndodhur, derisa shton se nëse ka qenë gabim atëherë pranimi i gabimit është diçka hyjnore.

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!