Ndërsa frika për pushtimin e Ukrainës rritet, Biden dhe Putin zhvillojnë sot bisedë telefonike

Presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe homologu i tij rus Vladimir Putin do të zhvillojnë sot një bisedë telefonike, ndërkohë që vendet perëndimore paralajmëruan se një luftë në Ukrainë mund të ndizet në çdo moment.

Putini kërkoi që biseda telefonike midis liderëve të bëhej të hënën, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, por Biden donte ta kryente atë më shpejt, pasi Uashingtoni është i shqetësuar për një sulm të mundshëm ndaj Ukrainës.

Australia dhe Zelanda e Re të shtunën iu bashkuan vendeve që u kërkonin qytetarëve të tyre të largoheshin nga Ukraina, pasi Uashingtoni tha se një pushtim rus, përfshirë një sulm të mundshëm ajror, mund të ndodhte në çdo kohë.

Moska e ka kundërshtuar vazhdimisht versionin e Uashingtonit për ngjarjet, duke thënë se ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa pranë kufirit ukrainas për të ruajtur sigurinë e saj kundër agresionit nga aleatët e NATO-s.

Putin po kërkon garanci sigurie nga Biden për të bllokuar hyrjen e Kievit në NATO dhe vendosjen e raketave pranë kufijve të Rusisë.

Uashingtoni i konsideron shumë prej propozimeve jo fillestare, por e ka shtyrë Kremlinin t’i diskutojë ato së bashku me Uashingtonin dhe aleatët e tij evropianë.

Megjithatë, Biden, i cili do t’i bashkohet thirrjes së fundjavës, ka besuar prej kohësh se angazhimi kokë më kokë me Putinin mund të jetë shansi më i mirë për një zgjidhje.

Dy telefonata në dhjetor midis Bidenit dhe Putinit nuk sollën përparime, por krijuan terrenin për diplomaci mes ndihmësve të tyre. Dy liderët nuk kanë folur që atëherë, dhe diplomatët nga

të dyja palët kanë luftuar për të gjetur gjuhën e përbashkët. Bisedimet katërpalëshe në Berlin midis Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës të enjten nuk patën përparim.

Putin gjithashtu planifikon të flasë me presidentin francez Emmanuel Macron të shtunën, sipas agjencisë ruse të lajmeve TASS.

Ndërkohë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Blinken siguroi se Ukraina ka mbështetje të fortë nga Shtetet e Bashkuara përballë një kërcënimi gjithnjë e më akut rus.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!