Norvegjia heq të gjitha kufizimet e pandemisë

Norvegjia hoqi sot të gjitha masat e mbetura të bllokimit të COVID-19, COVID-19, duke hequr detyrimin për distancimin shoqëror dhe maskat në hapësirat e mbushura me njerëz.

“Ne po heqim pothuajse të gjitha masat e koronavirusit. Pandemia e koronavirusit nuk është më një kërcënim i madh shëndetësor për shumicën prej nesh. Virusi Omicron shkakton sëmundje shumë më pak serioze dhe ne jemi të mbrojtur mirë nga vaksinat”, tha të shtunën kryeministri Jonas Gahr Stoere.

Norvegjezët nuk do të kenë më nevojë të qëndrojnë të paktën një metër larg njëri-tjetrit dhe as të mbajnë maska ​​​​ në mjedise të mbushura me njerëz. Heqja e këtyre masave do të thotë se klubet e natës dhe vendet e tjera argëtuese të prekura mund të rifillojnë aktivitetin e plotë.

Përveç kësaj, individët e infektuar nuk kanë më nevojë të izolohen, por atyre u rekomandohet të qëndrojnë në shtëpi për katër ditë.

Udhëtarët në Norvegji nuk do të kenë më nevojë të regjistrojnë mbërritjet e tyre para kohe dhe qeveria po heq gjithashtu kërkesën e mëparshme për vërtetimin e një testi negativ përpara nisjes për disa vizitorë, siç janë njerëzit e pavaksinuar.

Vizitorët në Svalbard, ku shërbimet shëndetësore janë të kufizuara, duhet të vazhdojnë të testohen para dhe pas mbërritjes, ndërsa fluturimet ndërkombëtare çarter për në arkipelag mbeten të pezulluara, tha qeveria.

Norvegjia në dhjetor hyri në bllokim të pjesshëm për të luftuar variantin e koronavirusit Omicron me përhapje të shpejtë.

Vendi nordik hoqi shumicën e kufizimeve të tjera në fillim të këtij muaji, duke përfshirë punën në distancë, numrat e personave që lejohen në grumbullime dhe shitjet e kufizuara të alkoolit në bare dhe restorante.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!