Los Angeles Rams fituan finalen dramatike të Super Bowl ndaj Cincinnati Bengals

Los Angeles Rams mposhti Cincinnati Bengals për të fituar Super Bowl në stadiumin SoFi në Inglewood. Rezultati përfundimtar ishte 23-20.

Fitorja i jep Rams titullin e tyre të dytë në Super Boël, dhe të parin si një ekip i Los Angeles. Fitorja e tyre e fundit dhe e vetme erdhi në vitin 2000, kur skuadra njihej si St. Louis Rams, kundër Tennessee Titans.

Ishte një goditje në çerekun e katërt me më pak se 2 minuta të mbetura që vulosi triumfin për Rams. Pasimi i shkurtër i qendërmbrojtësit Matthew Stafford ndaj Cooper Kupp përfundoi një vrapim prej 72 metrash.

LA Rams wide receiver Cooper Kupp caught the match-winning touchdown as they came from behind to win Super Bowl LVI

“Unë jam shumë krenar për këtë grup, thjesht krenar që luajmë së bashku”, ka deklaruar Sean McVay, trajneri i Rams, në një intervistë pas lojës.

Cooper Kupp u emërua lojtari më i vlefshëm i Super Bowl. “Unë nuk ndihem i merituar për këtë,” potencoi ai. “Thjesht nuk kam fjalë, jam shumë mirënjohës”.

Rams pass-rusher Aaron Donald celebrates after taking down Joe Burrow to seal the victory in Los Angeles in the last minute

Rams e nisën ndeshjen fuqishëm në stadiumin e tyre. Odell Beckham Jr. realizoi goditjen e parë pas një pasimi nga qendërmbrojtësi Mattheë Stafford, duke i dhënë Los Angeles një epërsi të hershme. Sulmuesi i Rams, Matt Gay, e mbylli garën me një pikë shtesë.

Në pjesën e dytë, Bengalët morën vrullin për të kaluar në avantazh. Në një lojë të hapur, qendërmbrojtësi Joe Burrow hodhi një gjuajtje të thellë për Tee Higgins. Por, lojtari kundërshtar u hodh për të kapur topin dhe pengoi Jalen Ramsey për të shënuar një goditje prej 75 jardësh, duke e çuar Bengals në avantazh 16-13.

Star Cincinnati Bengals quarterback Joe Burrow shakes the hand of Rams counterpart Matthew Stafford after full-time

Në fund të çerekut të dytë, një lëndim i dukshëm në gju e nxori Beckhamin nga loja kur këmba e tij dukej në gjendje tejet të keqe.

Në mungesë të Beckham, ecuria ofensive e Rams u ngadalësua, duke e detyruar ekipin të mbështetet më shumë te Kupp. MVP-ja i lojës e përfundoi garën e vonë të ekipit të tij me goditjen e tij të dytë për të fituar ndeshjen. /Telegrafi/Rahoveci info/

NFL Commissioner Roger Goodell gives the Vince Lombardi Trophy to Rams owner Stan Kroenke in the $5m arena he funded

Lajmet Los Angeles Rams fituan finalen dramatike të Super Bowl ndaj Cincinnati Bengals >> Rahoveci info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!