Ky është qyteti i vogël italian që ka 10 banorë mbi 100 vjeç

Vittorio Lai festoi ditëlindjen e tij të 100-të në qytetin Perdasdefogu, në ishullin e Sardenjës dhe Piuccia Lai, e cila ka të njëjtin mbiemër por nuk kanë lidhje, do ta festojë ditëlindjen e saj të 100-të më 20 shkurt.

Sardenja është identifikuar si një nga pesë vendet në botë me përqendrimin më të lartë të njëqindvjeçarëve, me 33.6 persona mbi moshën 100 vjeç për çdo 100 mijë banorë.

Perdasdefogu bëri bujë në vitin 2012 kur familja Melis u certifikua nga Guinness World Records si grupi më i vjetër në botë me nëntë vëllezër e motra.

Consolata Melis, motra më e madhe e familjes, mban rekordin si banorja më e vjetër e qytetit, pasi vdiq në moshën 108-vjeçare në vitin 2015.

Shkencëtarët që e kanë studiuar qytetin thanë se ajri i pastër, mënyrat e jetesës aktive dhe dietat e shëndetshme mund të kontribuojnë në këtë.

“Prania e 10 njëqindvjeçarëve konfirmon jetëgjatësinë e jashtëzakonshme të banorëve të Perdasdefogut dhe e çon shiritin edhe më lart”, tha për The Guardian Luisa Salaris, një profesore e demografisë në Universitetin e Cagliarit.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!