Përmbytjet “rrëmbejnë” një lagje të tërë në Brazil, dhjetëra viktima

Të paktën 66 persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë shpallur të humbur si pasojë e motit të keq të shoqëruar me përmbytje në zonën malore të Rio de Janeiros në Brazil.

Situata më e rënduar është regjistruar në Petropolis, që ndodhet shumë pranë kryeqytetit brazilian, ku rrëshqitjet e dheut kanë shkëputur shpatin e një mali dhe për rrjedhojë të gjitha shtëpitë poshtë tij u përfshinë nga një lum balte.

Ekipet e shpëtimit, të ndihmuar edhe nga banorët e zonës po luftojnë me kohën për gjetjen e personave të zhdukur, ndërkohë që bilanci i viktimave pritet të thellohet dhe më tej.

Sipas shërbimit meteorologjik në vend në 24 orët e fundit kanë rënë rreth 25 cm shi.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!