Rusët ndërtojnë një urë në kufirin me Ukrainën, CNN tregon fotot

Imazhet satelitore vazhdojnë të tregojnë aktivitet të shtuar ushtarak në Bjellorusi, Krime dhe Rusinë perëndimore, duke hedhur poshtë pretendimet e Moskës se po tërhiqte trupat nga kufiri i Ukrainës.

Në imazhet satelitore të dy ditëve të fundit shihen rrugë të reja dhe një urë taktike në ndërtim përgjatë lumit Pripyat, një lumë kyç në Bjellorusi më pak se 6-7 km nga kufiri ukrainas.

Disa burime të CNN e quajnë një forcim të trupave ruse dhe një mbështetje për një pushtim të mundshëm, duke u drejtuar drejt Kievit.

Njësitë e artilerisë vetëlëvizëse u kapën gjithashtu duke kryer stërvitje në Bjellorusi.

Imazhet tregojnë gjithashtu vendosjen e helikopterëve sulmues tokësorë në lokacionet përpara në Bjellorusi. Një spital i ri, i madh fushor ishte gjithashtu i dukshëm në imazhet më të fundit satelitore të shpërndara nga Maxar.

Imazhet e reja satelitore të kapura nga një kompani private amerikane treguan një trupë “të rëndësishme” dhe njësi të forcave tokësore që ishin vendosur së fundi në një aeroport në Bjellorusi duke u larguar nga vendet e tyre.

Aktivitetet e ndërtimit monitorohen nga afër nga inteligjenca perëndimore dhe udhëheqësit ushtarakë. Nuk është e qartë nëse po veprojnë rusët apo aleatët e tyre bjellorusë, me të cilët po bëjnë stërvitje të përbashkëta.

Zonat ku Rusia ka shtuar forcat e saj ndodhen kryesisht në veri dhe verilindje të Ukrainës. Ai përfshin gjithashtu një bazë të madhe ajrore në juglindje të Ukrainës dhe në Krime, e cila u aneksua nga Rusia në 2014.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!