Petrit Selimi ia kujton Vuçiqit rastin ‘‘Panda’’: Inteligjenca serbe vrau fëmijët serbë në Pejë

Krimin, i cili është kryer më 14 dhjetor të vitit 1998, autoritetet e atëhershme të shtetit serb e patën quajtur akt terrorist dhe për të i patën fajësuar shqiptarët dhe Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.

Petrit Selimi, në dritën e konfliktit Rusi-Ukrainë kur rusët po mundohen të shpikin skenarë që Ukraina po sulmon separatistët në Donbas, kthen një rast pak a shumë të ngjashëm që kishte ndodhur në Kosovë gjatë luftës.

“Duke folur për operacionet e rreme, një nga ato brutale në ish-Jugosllavi janë vrasjet e fëmijëve serbë kosovarë në kafenenë Panda të Pejës. Për këtë u fajësuan shqiptarët, por më vonë presidenti serb tregoi “të vërtetën e tmerrshme” se inteligjenca serbe e bëri këtë. Por historia vdiq”, tha ai në Twitter.

Në vitin 2013, autoritetet e Serbisë paralajmëruan se lidhur me krimin në Pejë, nuk ka argumente se e kanë bërë shqiptarët dhe se opinioni në Serbi duhet të ballafaqohej me lajme të tmerrshme lidhur me këtë rast.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!