Kurti takon udhëheqësen e opozitës në Bjellorusi – e lavdëron për guximin

“Ishte kënaqësi të takoja Tsihanouskaya-n. Qëndrueshmëria, guximi dhe vendosmëria e saj për një Bjellorusi demokratike ka frymëzuar shumë njerëz dhe ka mbledhur mbështetjen e demokracive botërore”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Ndërkaq, Tsihanouskaya e ka falënderuar Kosovën që i është bashkuar sanksioneve ndaj regjimit të Bjellorusisë.

“Takimi ynë i parë ballë për ballë, me ç’ rast e ndjeva një lidhje me kryeministrin Albin Kurti. Ashtu sikurse bashkëshorti im Siarhei, ai u dënua me vite burg për mbrojtjen e demokracisë, 20 vjet më parë. E falënderova Kosovën që iu bashkua sanksioneve – bjellorusët e vlerësojnë një solidaritet të tillë”, ka shkruar Tsihanouskaya.

 

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!