BE, Britania dhe SHBA dënojnë vendimin e Putin, Biden ka gati urdhrin ekzekutiv për sanksionet

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë dënuar vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të njohur pavarësinë e dy rajoneve separatiste pro-ruse në Ukrainë.

“Njohja e dy territoreve separatiste në Ukrainë është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar, integritetit territorial të Ukrainës dhe marrëveshjeve të Minskut”, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në një postim në Twitter.

Ndërkohë, presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel përsëriti qëndrimin e Von der Leyen në një postim të tij në Tëitter, duke thënë se “BE dhe partnerët e saj do të reagojnë me unitet, vendosmëri dhe vendosmëri në solidaritet”.

Ndërkohë, kryeministri britanik Boris Johnson e përshkroi njohjen e republikave separatiste si “qartësisht në shkelje të ligjit ndërkombëtar”.

Duke folur në një konferencë për shtyp në Londër, ndërsa presidenti rus ende po i drejtohej kombit, Johnson tha se ishte një “shkelje flagrante e sovranitetit dhe integritetit të Ukrainës”.

“Është një mohim i procesit të Minskut dhe marrëveshjeve të Minskut dhe unë mendoj se është një ogur shumë i keq dhe një shenjë shumë e errët”, tha ai, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar do të duhet të konsiderojë se çfarë mund të bëjë më shumë për të mbështetur Ukrainën.

Ndërkaq presidenti amerikan Joe Biden ka një urdhër ekzekutiv gati për zonat e shkëputura të Ukrainës

“Presidenti Biden së shpejti do të nxjerrë një Urdhër Ekzekutiv që do të ndalojë investimet, tregtinë dhe financimin e ri nga personat amerikanë për, nga ose në të ashtuquajturat rajone DNR dhe LNR të Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të Shtëpisë së Bardhë.

Urdhri gjithashtu do të lejojë SHBA-në të vendosë sanksione ndaj kujtdo që vepron në ato zona. Dhe Shtëpia e Bardhë tha se “së shpejti do të shpallë masa shtesë në lidhje me shkeljen flagrante të sotme të angazhimeve ndërkombëtare të Rusisë”.

Ministri i Jashtëm Letonez Edgars Rinkevics dënoi gjithashtu vendimin e Moskës dhe bëri thirrje për sanksione të menjëhershme të BE-së ndaj Rusisë.

Letonia e dënon këtë akt agresioni dhe bën thirrje për reagim të fortë ndërkombëtar. BE duhet të vendosë sanksione menjëherë”, tha Rinkevics në një postim në Twitter të hënën.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!