Këto ishin profesionet e presidentëve amerikanë para se të mbërrinin në Shtëpinë e Bardhë

45 presidentët e Shteteve të Bashkuara kanë punuar në një sërë profesionesh përpara se të mbërrinin në Shtëpinë e Bardhë. Shumë prej tyre mbanin punë që u dhanë atyre njohuri për jetën e përditshme të amerikanëve të tjerë.

Njëzet e pesë presidentë amerikanë, përfshirë Thomas Jefferson, Abraham Lincoln, Franklin Roosevelt dhe Barack Obama ishin avokatë dhe disa presidentë kishin përvojë ushtarake përpara se të shkonin në politikë.

George Washington, Ulysses S. Grant dhe Dwight D. Eisenhower morën gradën e gjeneralit.

Lyndon Johnson ishte një nga shumë presidentë të SHBA-së që shërbeu në Kongres dhe mes disave, duke përfshirë Joe Biden, i cili shërbeu si zëvendëspresident.

Profesionet e tjera të mëparshme të presidentëve amerikanë përfshijnë shitësin e dyqaneve (Harry Truman), fermerin e kikirikut (Jimmy Carter), aktorin e filmit (Ronald Reagan) dhe zhvilluesin e pasurive të paluajtshme (Donald Trump).

Përtej profesioneve të tyre kryesore, disa presidentë amerikanë provuan duart e tyre në punë të pazakonta, afatshkurta ose të dyta.

James Garfield, një avokat dhe një oficer i Luftës Civile në Ushtrinë e Unionit, ishte gjithashtu një ministër i shuguruar, duke shërbyer si pastor në Kishën Dishepujt e Krishtit.

Abraham Lincoln, një avokat përpara se të hynte në politikë, mbante postin e drejtorit të postës në New Salem, Illinois. Lincoln ndonjëherë e dorëzonte postën duke e mbajtur në kapelën e tij, sipas Shërbimit Postar të SHBA.

Para se të kandidonte për president, Grover Cleveland ishte sherif në Erie County, Nju Jork dhe Calvin Coolidge krijoi karroca kukullash në një kompani prodhuese lodrash në Ludlow, Vermont.

Ashtu si shumë të rinj amerikanë, presidentët e SHBA-së mbanin punë të para të ndryshme, të cilat jo gjithmonë sugjeronin rrugët e tyre të ardhshme.

Në moshën 17-vjeçare, Uashingtoni filloi të punonte si topograf i tokës, sipas Shoqatës jofitimprurëse të Zonjave Mount Vernon, e cila mban pronën e Uashingtonit në Virxhinia.

Në vitin 1926, ndërsa ishte në shkollën e mesme, Reagan mori një punë verore si roje plazhi në Dixon, Illinois. Në kohën kur mbaroi vera, ai kishte shpëtuar 77 jetë, ka bërë të ditur biografi i tij Edmund Morris në një intervistë të vitit 1999 me 60 Minutes. Reagan punoi gjithashtu si spikere sportive në radio në Iowa në vitet 1930.

Gjatë mesit të viteve 1970, një adoleshent Obama fitoi pagën e tij të parë duke shërbyer akullore në një dyqan Baskin-Robbins në Honolulu. Në një postim në LinkedIn të publikuar në vitin 2016, Obama kujtoi se puna ”nuk ishte tamam magjepsëse”, por se e mësoi atë për përgjegjësinë, punën e palodhur dhe balancimin e një pune me miqtë, familjen dhe shkollën.

Gerald Ford, në moshën 23 vjeç, u punësua si rojtar parku në Parkun Kombëtar Yellowstone. Sipas Shërbimit të Parkut Kombëtar, Ford e kaloi verën e vitit 1936 në Wyoming “duke drejtuar trafikun, duke mbikëqyrur kampet dhe duke përshëndetur mysafirët”.

Ford gjithashtu ndihmoi në monitorimin e popullsisë së konsiderueshme të arinjve të parkut. Ai e përshkroi përvojën e tij të rojtarit si “një nga verat më të mëdha të jetës sime”./21Media

Lajmet Këto ishin profesionet e presidentëve amerikanë para se të mbërrinin në Shtëpinë e Bardhë >> .

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!