Nga bllokimi i institucioneve financiare te Nord Stream 2, Biden njofton sanksionet e reja ndaj Rusisë

Pas urdhrit të presidentit rus Vladimir Putin për trupat ruse në dy rajone separatiste pro ruse në Ukrainën lindore, presidenti Biden njoftoi një raund të ri sanksionesh kundër Rusisë.

“Unë po shpall masat e para të sanksioneve ndaj Rusisë në përgjigje të veprimeve të saj dje” tha Biden në komentet nga Shtëpia e Bardhë.

“Këto sanksione janë koordinuar ngushtë me aleatët dhe partnerët tanë dhe do të vazhdojnë të përshkallëzohen nëse Rusia përshkallëzon”.

Sanksionet e detajuara nga Biden:

“Ne po zbatojmë sanksione të plota bllokuese ndaj dy institucioneve të mëdha financiare ruse: VEB dhe bankës së tyre ushtarake.”

“Ne jemi duke zbatuar sanksione gjithëpërfshirëse mbi borxhin sovran të Rusisë. Kjo do të thotë se ne e kemi ndërprerë qeverinë e Rusisë nga financimi perëndimor. Ajo nuk mund të mbledhë më para nga Perëndimi dhe nuk mund të tregtojë borxhin e saj të ri as në tregjet tona, apo në tregjet evropiane. “

“Ne gjithashtu do të vendosim sanksione ndaj elitave ruse dhe anëtarëve të familjeve të tyre. Ata marrin pjesë në përfitimet korruptive të politikave të Kremlinit dhe duhet të ndajnë gjithashtu dhimbjen.”

“Ne kemi punuar me Gjermaninë për të siguruar që Nord Stream 2 të mos ecë përpara.”

Biden gjithashtu vuri në dukje se nëse Rusia “vazhdon agresionin e saj”, mund të pasojnë sanksione shtesë.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!