Kërkesa për mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë, Haxhiu: Serbia ka pretendime territoriale

Siç thotë Haxhiu, Serbisë nuk i bëhet vonë për të drejtën e qytetarëve, por që e njëjta ka pretendime territoriale ndaj Republikës se Kosovës, shkruan Rahoveci INFO.

Haxhiu po ashtu, ka kujtuar rezolutën e miratuar nga Kuvendi i Kosovës ku është ndaluar organizimi i referendumit të Serbisë brenda territorit të Kosovës për çka ka thënë se është e rëndësishme të respektohet Kushtetua e Kosovës dhe legjislacioni në fuqi.

“Të gjithë jemi në dijeni që Serbia ka pretendime për mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë sepse ajo perëndime territoriale ndaj Republikës së Kosovës. Serbisë nuk i bëhet vonë për të drejtat e qytetarëve”, ka thënë Haxhiu.

Ajo tha se “Qeveria jonë por edhe Kuvendi ka nxjerr rezolutë ka ndaluar mbajtjen e referendumit, është e rëndësishme të respektojë kushtetutën dhe legjislacioni në fuqi. Qytetarët që kanë dy shtetësi të votojnë përmes zyrës ndërlidhëse apo me postë. Nuk ka diçka tjetër në ketë drejtim”, ka shtuar Haxhiu.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!