Finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvendoset nga Rusia në Francë

UEFA po e zhvendos finalen e Ligës së Kampionëve të majit në Paris nga Shën Petersburg.

Ngjarja e futbollit evropian do të mbahet në Stade de France, për herë të parë që nga viti 2006, pasi pushtimi rus i Ukrainës e la Shën Petersburgun si një qytet pritës të paqëndrueshëm për lojën.

Zyrtarë të shumtë thanë se presidenti francez Emmanuel Macron ishte shumë i përfshirë të enjten pasdite në bisedimet me shefin e UEFA-s, Aleksander Ceferin për transferimin e finales në Francë – një ide që Ceferin e konceptoi dhe e mbështeti. Ceferin udhëtoi në Paris të enjten për të takuar Macron dhe për të finalizuar marrëveshjen.

Për Macron, thanë zyrtarët, largimi i finales nga Rusia u pa si një grusht shteti pas një telefonate të diskutueshme në orët e para të së hënës, në të cilën presidenti francez mendonte se kishte siguruar vazhdimin e bisedimeve diplomatike me presidentin rus Vladimir Putin. Disa orë më vonë, Putini ndërmori hapin për të njohur të ashtuquajturat Republika Popullore të Donetskut dhe Luhanskut në Ukrainën lindore.

Në një deklaratë të lëshuar pas një takimi të premten në mëngjes të Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s, organi drejtues i futbollit evropian tha: “UEFA dëshiron të shprehë falënderimet dhe vlerësimin e saj për Presidentin e Republikës Franceze Emmanuel Macron për mbështetjen dhe angazhimin e tij personal për të lëvizur lojën më prestigjioze të futbollit evropian për klube. në Francë në një kohë krize të pashembullt”. /Rahoveci info/

Lajmet Finalja e Ligës së Kampionëve do të zhvendoset nga Rusia në Francë >> Rahoveci info.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!