Stafi ukrainas i ambasadës amerikane në Kiev kërkon ndihmë

Stafi ukrainas i punësuar në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kiev i dërgoi një letër Departamentit të Shtetit të ShBA të enjten duke kërkuar “përgjigje dhe veprim të menjëhershëm” për çështje të tilla si evakuim dhe sigurimi i vizave për në Amerikë, pasi sipas tyre “nuk ka vend të sigurt në Ukrainë më”.

“Sot stafi u zgjua nga zhurma e bombave që shpërthyen në qytete të shumta rreth Ukrainës. Situata është kritike dhe pyetjet tona mbeten pa përgjigje,” shkruhet në letër, shkruan CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ne kemi punuar krah për krah me ju për dy dekada dhe gjithmonë kemi pasur besim të fortë në punën që po bënte qeveria amerikane. Ne kemi nevojë për ndihmën tuaj tani. Ky nuk është koha për të pritur dhe hulumtuar. Kjo është koha për të vepruar. Veprimet tuaja mund të na shpëtojë jetën”, kanë shkruar ata.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha të premten se departamenti kishte marrë mesazhin dhe po shqyrtonte opsionet për të mbështetur stafin dhe tha se ata “tashmë kishin ndërmarrë disa hapa të rëndësishëm”.

Ndërsa kërcënimi i një pushtimi rus po afrohej, Departamenti i Shtetit tërhoqi numrin e punonjësve të SHBA në ambasadën në kryeqytetin ukrainas vetëm në një ekip të vogël. Ai ekip më pas u zhvendos në Lviv, një qytet në perëndim të vendit, dhe tani është zhvendosur në Poloni pas sulmit rus.

Por, stafi ukrainas nuk u përfshi në ato lëvizje dhe ndjenja e neglizhencës që sugjerohet në letër i ngjan asaj që ndjehet nga stafi i punësuar vendas i Ambasadës së SHBA në Afganistan.

Ndërsa Kabuli ra në duart e talebanëve dhe SHBA-ve, të gjithë diplomatët dhe forcat nga vendi, afganët që kishin punuar për Ambasadën u lanë të bënin udhëtimin e tyre të rrezikshëm drejt aeroportit për t’u evakuuar.

Lajmet Stafi ukrainas i ambasadës amerikane në Kiev kërkon ndihmë >> Rahoveci INFO.

Ballina
RadioRahoveci
Video
Këmbimi
Moti
error: Ku po shkon !!